Szkoła Podstawowa nr 363

im. prof. Witolda Doroszewskiego

HISTORIA

Historia szkoły

W 1918 roku w podwarszawskiej miejscowości Jelonki, które dopiero po II wojnie światowej stały się dzielnicą stolicy, powstała szkoła powszechna, której działalność i tradycja są do dziś kontynuowane przez naszą placówkę. Szkoła uzyskała status Publicznej Szkoły Powszechnej w Jelonkach, od 1920 była to już pełna szkoła siedmioklasowa. Na świadectwach promocyjnych uczniowie otrzymywali oceny ze sprawowania, pilności, polskiego, niemieckiego, rachunków z geometrią, przyrody żywej i przyrody fizycznej, fizyki, geografii, historii, higieny, rysunków, śpiewu, robót, gier i gimnastyki, ćwiczeń cielesnych, robót kobiecych oraz religii. Poza tym wpisywano też jedną ocenę odzwierciedlającą całokształt uczniowskich poczynań.

W 1944 wszyscy uczniowie klas VII, w liczbie 36, ukończyli szkołę. W sierpniu tegoż roku wybuchło Powstanie Warszawskie. We wrześniu najprawdopodobniej nie rozpoczęto nauki, o czym może świadczyć brak jakiejkolwiek dokumentacji o rozpoczęciu roku szkolnego. Gdy w lutym 1945 roku szkoła wznowiła działalność, podjęli w niej pracę nauczyciele zatrudnieni tu przed wojną, Bronisława Dzięciołowska i Antoni Molski. Kierownikiem placówki został Kazimierz Gruszecki. 17 stycznia 1945 Warszawa wreszcie zostaje wyzwolona, ale tak naprawdę miasta nie ma. Okupant zmienił stolicę w cmentarzysko ruin.

Po wyzwoleniu Jelonki były sporym osiedlem - liczyły około 25 tysięcy mieszkańców, wśród których było bez mała 800 dzieci w wieku szkolnym. Dzięki zaangażowaniu rodziców przystąpiono do organizowania szkoły, mimo że nie dysponowano niczym - ani pomieszczeniami, ani sprzętem, ani materiałami do nauczania. Nie było nauczycieli. Jednakże "wiara przenosi góry" - tak było i w tym przypadku. Już w lutym 1945 wznowiono naukę w starym budynku przy ul. Powstańców Śląskich 4. Była to pierwsza szkoła w wyzwolonej lewobrzeżnej Warszawie. Nosiła ona numer 83. Pierwszy Komitet Rodzicielski podjął decyzję o odbudowie szkoły przy ulicy Połczyńskiej.

1946 w szkole prowadzono również zajęcia dla dorosłych niepotrafiących czytać i pisać i dla młodzieży, której naukę przerwała wojna. W 1955 roku uczniów było tak wielu, iż ówczesne kierownictwo rozpoczęło starania o utworzenie filii szkoły. 30 września 1957 roku - dzień radości dla nauczycieli, uczniów i rodziców: Szkoła Podstawowa nr 83 na Jelonkach przenosi się do nowej siedziby przy ul. Tkaczy 27.

Od roku 1999 mieścił się tu Zespół Szkół, do którego uczęszczali uczniowie Gimnazjum Nr 1 oraz Szkoły Podstawowej Nr 83. Rok szkolny 2001/2002  rozpoczęliśmy w nowym, komfortowym budynku przy ulicy Rozłogi 10.

30 maja 2003r. w szkole miała miejsce uroczystość nadania imienia, uczestniczyli w niej znamienici goście. Od tej pory gimnazjum nosi nazwę Gimnazjum Nr 1 im. Profesora Witolda Jana Doroszewskiego.

Od roku 2004 uchwałą Rady m. st Warszawy nasz szkoła nosi numer 81.

Dane adresowe

Szkoła Podstawowa nr 363 im. prof. Witolda Doroszewskiego

ul. Rozłogi 10
01-310 Warszawa

tel.: (22) 666-53-46
fax: (22) 666-53-41

Mapa dojazdu

Sekretariat

Sekretariat czynny poniedziałek, wtorek, czwartek  8.00 - 16.00, sroda 8.00 - 15.30, piatek 8.00 - 15.00

e-mail: szkola@gim1bem.waw.pl

Aleksandra Komiszyn
Wojciech Pozimala

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.