Szkoła Podstawowa nr 363

im. prof. Witolda Doroszewskiego

Podsumowanie projektu Erasmus+ "Szkoła NEW"

Szkoła nowoczesna, ekologiczna i włączająca

podsumowanie projektu Erasmus+ (październik 2022- luty 2024)

 

Z początkiem roku szkolnego 2022/2023 Szkoła Podstawowa nr 363 im. Prof. Witolda Doroszewskiego zaczęła swoją europejską przygodę, realizując ambitny projekt „Szkoła nowoczesna, ekologiczna i włączająca”, finansowany z programu Erasmus+ Komisji Europejskiej. Było to 16 miesięcy intensywnych szkoleń oraz obserwacji szkół w ośmiu krajach europejskich: Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Finlandii, Holandii, Irlandii, na Malcie i w Czechach.

W ramach projektu odbyły się 23 wyjazdy pracowników, a uczestniczki kursów i obserwacji, reprezentujące różne dziedziny nauczania - od fizyki, przez język angielski, plastykę, edukację wczesnoszkolną, aż po wychowawczynie świetlicy, nauczycielki wspierające i dyrekcję, miały szansę na nabycie nowych umiejętności i inspiracji. Obserwacja pracy zagranicznych szkół dostarczyła refleksji, a szkolenia językowe i metodyczne wzbogaciły ich warsztat pracy. Wymiana doświadczeń z nauczycielami z partnerskich placówek zaowocowała działaniami, które znacząco zmieniły codzienność szkoły: od zorganizowania Ekologicznego Koncertu, przez Tydzień Ziemi z ekologicznymi paradami, po Tydzień Projektów i Dzień Języków Obcych.

Jednym z najbardziej widocznych rezultatów projektu było wprowadzenie proekologicznych praktyk w codziennym życiu szkoły. Materiały z odzysku zaczęto wykorzystywać do prac plastycznych, zapanowała moda na bycie eko, a ekologiczne dekoracje zaczęły zdobić przestrzenie szkolne. Działania projektowe obejmowały całą szkołę lub poszczególne oddziały, angażując uczniów w akcje, konkursy oraz projekty eTwinning oparte na międzynarodowej współpracy. Odbyło się przeszło sto lekcji otwartych prowadzonych przez 40 nauczycieli. Projekty takie jak "Our Eco-friendly Classroom", "Woda – białe bogactwo" czy "Świetliczaki na tropie kolorów świata", znalazły się w programie szkolnych zajęć.

Maj 2023 roku, gdy szkoła gościła grupę uczniów z Włoch, z pewnością pozostanie w pamięci wszystkich. Polska gościnność nie zawiodła – włoscy nastolatkowie zamieszkali u polskich rodzin. Uczestniczyli w lekcjach i warsztatach, zaś przerwy wypełniali tańcem poloneza i belgijki. Była to nie tylko okazja do szlifowania umiejętności komunikacyjnych, ale też do nawiązania autentycznych przyjaźni.

Czas intensywnych kontaktów z edukacyjną społecznością europejską przyniósł nauczycielom nowe, świeże spojrzenie na pracę. Szkolenia, takie jak „Inclusion starts with ‘I’” czy „The Secret of Finnish Education”, przyniosły konkretne efekty. Szczególnie cenne okazały się metody pozwalające pracować w klasie, w której uczniowie mają bardzo różne umiejętności, możliwości i poziomy wiedzy. Wśród widocznych zmian w życiu szkoły jest coraz większe zróżnicowanie działań pod względem angażowania talentów uczniów. Coraz częściej organizowane są pokazy i akcje, oparte nie na rywalizacji, a na celebrowaniu różnorodności. Każdy uczeń może znaleźć coś dla siebie i odnieść sukces. Nie do pominięcia jest też zmiana tradycyjnych dzwonków na bezstresowe – melodyczne.

Zakończenie projektu nie oznacza końca działań, a Szkoła Podstawowa nr 363 trwale wchodzi na europejską ścieżkę z przyznaną Akredytacją w programie Erasmus+ na lata 2024-2027, planując kolejne wyjazdy pracowników, zapraszanie ekspertów i organizację wyjazdów z uczniami. Projekt "Szkoła nowoczesna, ekologiczna i włączająca" okazał się nie tylko ambitnym przedsięwzięciem, ale przede wszystkim katalizatorem pozytywnych zmian w szkole.

Dane adresowe

Szkoła Podstawowa nr 363 im. prof. Witolda Doroszewskiego

ul. Rozłogi 10
01-310 Warszawa

 

sp363@eduwarszawa.pl

tel.: (22) 666-53-46

fax: (22) 666-53-41

 

Mapa dojazdu

Sekretariat

Anna Kekusz

Sekretariat czynny:

poniedziałek    8.00 - 16.00

wtorek              8.00 - 16.00

sroda               8.00 - 15.30

czwartek          8.00 - 16.00

PIĄTEK JEST DNIEM BEZ INTERESANTA

 

 

 

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.